Egipat Makadi zaliv – Fort Arabesque
(8/Nov/2020 Autor: Administrator )
ili: Hurgada za ljubitelje prirode
Ove godine se mnogima nisu ostvarili planovi za letovanje.
Sredinom septembra smo shvatili da ipak nećemo otići u Grčku, pa je trebalo traziti alternativu, uželeli smo se mora … Odmor smo mogli da uzmemo tek krajem oktobra, tako da se izbor sveo na Hurgadu.
Navikli smo da putujemo, istražujemo, kanuom idemo na divlje plaže a ovde znamo da toga nema. Zbog epidemije je zabrana odlaska na druge plaže jos strožija pa je izbor smestaja najvazniji.
Sledi nekoliko dana istraživanja: treba nam hotel koji je dovoljno veliki, da ima lepo more i plažu, baštu po kojoj se moze prošetati, da ima bar malo korala, da nije previse skup i da nema mnogo losih komentara.
Ispostavilo se da takvih ima vrlo malo. Na srecu, iskoristili smo velike popuste, pa je na kraju izbor pao na Fort Arabesque u Makadi zalivu. Obicno je dozvoljeno preko dana obici ceo Makadi zaliv, stazom uz more koja pocinje na slici gore. Ali ove godine smo u polu-karantinu.
More u Hurgadi
Lepo na slikama, oko Hurgade je more retko gde lepo za plivanje. Dolazi se zbog korala po kojima je Crveno more dobilo ime, ali oni su većinom blizu obale pa tu prakticno nema plivanja. Mnoge plaže su veštacki nasute peskom što je lepse na slici nego uzivo. Neki hoteli su iskopali lagune a drugi su stavili pontone dugacke po stotinak metara da bi se u more ušlo sa spoljasnje strane koralnih grebena. Mnogi hoteli imaju svoje brodove za izlete pa nije zgodno ako su parkirani na plazi.
Dva puta dnevno je oseka koja spusti nivo za 50-80cm a negde pobegne par stotina metara i dolazi oko pola sata kasnije svaki dan. Lepse je kad je voda visoka, ali na našoj plazi je uvek ok, jer ima dubine.
Zašto nam se svidelo
Hotal Fort ima idealnu kombinaciju plaže i ronjenja: levi, istocni deo je pescana plaza gde se lepo moze uci a desno su prokopani kanali kroz stene tako da se na tim mestima prolazi do dubine. Koralni grebenčići su odmah tu, kao ostrva, neki su par metara duboko, a neki su dostupni u plitkoj vodi. Plaza je široka cak 550m a prilicno daleko je dozvoljeno plivanje tj brodovi ne prilaze blizu.
Za nekoga ko voli setnje po prirodi kao ja, ispao je dobar izbor. I posle deset dana nam nije dosadilo, jos smo otkrivali nove stazice i motive za slikanje. Prelazila sam preko 5km dnevno. Toliko cveca i lepih biljaka retko koji hotel tamo ima. Desetak suncanih sati svaki dan u poredjenju sa kratkim i sumornim beogradskim danima mnogo znaci.
Tim bastovana po ceo dan zaliva i sredjuje velike zelene povrsine. Prosto neverovatnokakosu napravili tropski vrt koji podseca na Tajland usred pustinje. Tek kad provirimo preko ograde, vidimo da smo usred pustare. Iz aviona je to jos ociglednije.
Korali
Korali su sicusna stvorenja koja grade prave podmorske gradove u kojima zive stotine vrsta raznih zivotinja. Kameni grebeni nastaju od ljusture koju prave, po nekoliko mm godisnje, boju daju alge sa kojima zive u simbiozi, a zbog nepraviljnog oblika sa supljinama, tu se kriju i hrane milioni sarenih ribica. Nazalost zbog zagadjenja, korali izumiru pa ostaju samo beli kameni skeleti.
Oprema
Uvek nosim sa sobom naocare ili masku sa dioptrijom za gledanje ribica i peraja jer ne zelim da nagazim na nesto ostro a lakse je i lepse plivati s njima, mada ih ovde retko ko koristi. Skratila sam svoje na pola da bi se lakse spakovale.Za sledeci put ce Dragan uzeti lake ronilacke carape i kratka peraja bez pete, jer se lakse stavljaju a ja cu naruciti kod Ali-Kineza plivacke naocare sa dioptrijom. To mi je oduvek trebalo a nisam znala da postoji. Uvek mi je smetalo sto nista ne vidim kad se kupam. I trsku za pesak, da spustim stvari.
Kada je najbolje ovde?
Nismo nikad bili leti, kazu da je manje neprijatno nego u Beogradu, ali ja ipak ne bih dosla na 40 stepeni. U oktobru je obicno vrlo prijatno a i sada pocetkom Novembra moze da se uporedi vreme sa krajem avgusta u Grckoj. More je jos uvek vrlo toplo, samo je dan kratak a jutra prijatno svezija. Oktobar je najprijatniji mesec za letnji ugodjaj.
Novembar je idealan da se pobegne od hladnih i mracnih evropskih dana, uziva na suncu i jos uvek u moru, samo manje opusteno, jutra su sveza. Decembar, idealan da se pobegne od prvih mrazeva, uziva u setnjama (koliko je to ovde moguce), jos uvek suncanje i plivanje u zagrejanim bazenima, za manje zimogrozljive, more je jos uvek upotrebljivo.
Januar je odlican za obilazak Luxora, Asuana i drugih mesta u unutrasnjosti, gde konacno nije suvise vruce da se ceo dan hoda po suncu. Prolece – nismo jos bili, dan je duzi i topliji ali more se sporo zagreva i jos nije onako toplo kao u oktobru.
Bazeni nisu veliki, 4 bazena poredjana u krug vise sluze za dekoraciju. U zimskim mesecima je jako prijatan infinity bazen sa barom jer se greje na 33-35 stepeni. Ne znam da li je bilo lepse ujutru pre dorucka milionersko kupanje u praznom bazenu ili uvece popovratku sa plaze, malo se zagrejati i opustiti u vrucoj vodi.
A sta nam se nije svidelo?
Na putu od sobe do plaze sretnemo uvek bar nekoliko zaposlenih, svi se smeskaju i pozdravljaju. Toliko ih ima, da gde god da krenem, kao da me posmatraju. Bastovani ujutru i uvece satima zalivaju bastu. Nekoliko momaka sredjuje plazu, namestaju stolice, ravnaju pesak, meni su hteli da nameste peskir na lezaljku, ali ne hvala, peskir mi treba da se umotam jer duva. Svi se smeskaju i za svaku uslugu ocekuju baksis, a ja bih najradije da me puste na miru. Hotel nema tobogane, namenjen je vise odraslima, uvece je u romanticnom fazonu, sve je u polumraku i dekorativnom svetlu. To je lepo, ali je neprakticno hodati ili jesti u gotovo potpunom mraku. Nisam se jos navikla na all inclusive…
Bazeni su lepi, ali svi osim zagrejanog su bili prilicno hladni. Vervatno se leti tu kupaju deca.
Sakupljanje ribica – kako smo se zarazili “snorkelling-om” :)
Prvi put smo samo iznenadjeni i ne znamo gde pre da gledamo. Kao da su nas bacili u akvarijum.
U sledecoj fazi vec prepoznajemo ribe: one zute sto idu u paru i kriju se ispod stene, bele na pruge sa barjakom, takodje u paru, one prugaste, one plavo sarene, crne sa zutim perajima, ona siva debela sto samo pluta. Morunu znamo i iz sredozemlja. Gleamo samo one koje su vece, sitnih ima previse.
Zatim kupujemo atlas ribica i pocnemo da precrtavamo koje smo nasli a koje jos nismo. Najlepse su zute, butterfly, ali i njih ima raznih.
Zatim pocinjemo da citamo. Na primer Lion fish se danju kriju a izlazi predvece. Perjanica mu je otrovna, ne treba ga dirati. Mali diznijev Nemo (clown fish) zivi u anemonama i po potrebi tata moze da postane mama. Razu smo videli u plicaku, kao da nas posmatra, a u stvari ona prati plimu i onda tu skuplja rakove. Siva debela je porcupine fish jer kad se uplasi onda se napije vode pa postane kao veliki bodljikavi mehur (to jos nismo videli)
O Hotelu
Hotel je na blagoj uzbrdici, tako da je recepcija na ulazu prizemlje, a sa druge strane je prvi sprat.
-> Hurgada – Naš prvi all inclusive paket aranžman
-> Grčka: letovanje na ostrvu Milos